Wpisał Daniel Mikrut
|
Historia pasieki zaczyna się gdy dziadek Władysław kupuje dom w Wambierzycach i przewozi swoją pasiekę, którą miał w pobliskiej miejscowości Ratno Dolne. Był wówczas rok 1967. Niedługo potem pasiekę przejmuje wujek Henryk, który unowocześnia ją i ujednolica rodzaj ramek.
Od 2000 roku, po śmierci wujka, pasieka jest prowadzona przez nas, przejęliśmy ją jako studenci i podjęliśmy trud połączenia prowadzenia pasieki wraz ze studiami. Zarówno ja, jak i żona swoje prace magisterskie oparliśmy na naszej pasji - pszczołach. Obroniliśmy się w 2004 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Tytuł mojej pracy brzmi: "Ewolucja bartnictwa w Polsce. Aspekty ustrojowo-prawne", praca magisterska żony to "Projekt gospodarczy pasieki".
Obecnie pasieka liczy około 90 rodzin pszczelich produkcyjnych. Gospodarujemy w ulach wielkopolskich, głównie ulach styropianowych,choć w pasiece mamy też drewniane ocieplane jak i drewniane jednościenne. Ule w większości wyposażone są w wysokie dennice osiatkowane. Jestem od 2006 roku prezesem Koła Pszczelarzy w Polanicy Zdrój, angażując się w sprawy pszczelarzy z regionu i dbając o sprzedaż miodu wysokiej jakości.
Pożytki na których gospodarujemy to sady, mniszek, rzepak, malina, lipa, gryka, spadź. Często ostatnimi laty zdarza się spadź modrzewiowa, która wyśmienicie smakuje ale sprawia olbrzymie trudności z jej wirowaniem z ramek.
Produkujemy także odkłady pszczele na ramce wielkopolskiej lub pakiety pszczele. Matki na potrzeby pasieki wychowujemy sami z matek reprodukcyjnych, w pasiece mamy pszczoły kraińskie. Można się także u nas zaopatrzyć w pyłek kwiatowy i kit pszczeli oraz świece woskowe z węzy pszczelej. Węzę do naszej pasieki produkujemy z dziewiczego wosku, pochodzącego wyłącznie z odsklepin przy miodobraniu.
Rozbudowując pasiekę utworzyliśmy drugie pasieczysko w Ratnie Dolnym (na zdjęciu powyżej).
W naszej pasiece sprzedajemy pyszny miód klientom nowym skuszonym na słodkie co nieco i kolejnym pokoleniom klientów, którzy już od wielu lat kupują miód przy Podgórnej 10 w Wambierzycach.
W sezonie letnim można nas spotkać na różnych kiermaszach i jarmarkach gdzie oferujemy swoje produkty.
|