Miody PDF Drukuj Email
Wpisał Piotrek i Magda   

MIÓD PSZCZELI: produkt wytworzony przez pszczoły robotnice z nektaru roślin lub spadzi jako pokarm dla rodziny pszczelej. Miód zawiera cukry proste, witaminy i mikroelementy, dzięki czemu jest on bardzo łatwo przyswajalny i uodparnia organizm.
Jeżeli chcemy zdrowo się odżywiać, miód powinien na stałe zagościć na naszych stołach.

MIÓD RZEPAKOWY: ze względu na dużą zawartość cukrów prostych jest łatwo przyswajalny przez wątrobę zwiększając jej zdolności detoksykacyjne. Pomocny w zwalczaniu miażdżycy, chorobach dróg moczowych oraz w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Zalecany także dla osób o słabym sercu. Oferowany przez naszą pasiekę w postaci kremowanej.

dsc_0600.jpg - 90.54 Kb 

MIÓD WIELOKWIATOWY: w jego skład wchodzi nektar zbierany przez pszczoły z roślin kwitnących w kwietniu i maju: klonów, mniszka, drzew owocowych a także rzepaku. Jest wysokokaloryczny i lekkostrawny - dodaje energii i wzmacnia cały organizm. Zwyczajowo stosowany przy alergiach, katarze siennym, w chorobach serca i przeziębieniach oraz schorzeniach żołądka. Najbardziej zalecany do codziennego, profilaktycznego spożywania.

dsc_0004.jpg - 85.79 Kb


MIÓD LIPOWY: odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną, wykazuje silne działanie napotne, przeciwgorączkowe, uspokajające, wykrztuśne. Najbardziej zalecany przy przeziębieniach, w zapaleniu oskrzeli, grypie, kaszlu, gorączce oraz w stanach niepokoju i bezsenności. Miód lipowy oferowany przez naszą pasiekę zawiera często domieszkę spadzi, przez co ma on nieco ciemniejszy kolor oraz jeszcze większą aktywność biologiczną.

dsc_0602.jpg - 73.59 Kb

MIÓD GRYCZANY: ma ostry smak oraz intensywny zapach kwiatów gryki, ze względu na dużą zawartość fruktozy stosunkowo długo nie krystalizuje. Zalecany w profilaktyce i leczeniu chorób serca i układu krążenia. Jest bogatym źródłem witaminy C oraz magnezu. Zalecany przy niedoborze żelaza, leczeniu niedokrwistości, osłabieniu wzroku i słuchu oraz kłopotach z pamięcią.

dsc_0766.jpg - 86.70 KbMIÓD SPADZIOWY:
najbardziej ceniony z miodów cechuje się bardzo wysoką aktywnością antybiotyczną. Zalecany w stanach zmniejszonej odporności, chorobach stawów oraz układu nerwowego. Szczególnie polecany osobom ciężko pracującym fizycznie w szkodliwych warunkach.

img_8166.jpg - 154.40 Kb
KRYSTALIZACJA MIODÓW: jest procesem zupełnie naturalnym w miodach pochodzących z polskich pasiek, a jej szybkość  jest uzaleleżniona  od stosunku  dwóch głównych cukrów prostych-glukozy do fruktozy w danym gatunku miodu. Im więcej w miodzie jest glukozy tym szybciej miód krystalizuje (rzepakowy nawet po kilku dniach od odebrania z ula-dlatego powszechnie stosuje się kremowanie tego miodu). Duża zawartość fruktozy powoduje, że miód jest dłużej płynny np. gryczany czy spadziowy z drzew iglastych. Wyjątek stanowi miód spadziowy z modrzewia (w niektórych latach pozyskiwany w naszej pasiece), który dość szybko krystalizuje ze względu na zawartośc trójcukru melecytozy, często powodując trudności w jego pozyskiwaniu z ramek.


KRYSTALIZACJA MIODÓW tj. przejście ze stanu płynnego (patoka) w stan stały (krupiec), nie powoduje żadnych zmian w wartości odżywczej miodu.  
Przywrócenie miodu stałego do stanu patoki można przeprowadzić za pomocą dekrystalizacji miodu w temperaturze nie większej niż 42 st.C.
Innym lepszym sposobem zachowania płynnego miodu na zimowy okres jest zamrożenie miodu,warunkiem jest jednak to aby w zamrażanym miodzie nie było już zaczątków krystalizacji.

SPOŻYWANIE MIODU: największą aktywność biologiczną osiąga miód rozpuszczony w wodzie. Jest wg niektórych źródeł wówczas aktywniejszy o nawet 200 razy. Oczywiście miód możemy spożywać zgodnie z naszymi preferencjami kulinarnymi i nie powinniśmy go traktować wyłącznie jak lekarstwa, ale jako smaczny, odżywczy a przy tym zdrowy produkt spożywczy.

 
Najnowszy produkt

 

Produkty
Miody
Miód pitny
Kit pszczeli
Pyłek kwiatowy
Świece woskowe
Wyrób węzy
Polecamy